Meble a styl aranżacji wnętrza

Jednym z bardzo ważnych kryteriów, które bierzemy pod uwagę podczas poszukiwania mebli ? czy to do salonu, sypialni czy też do kuchni bądź łazienki ? jest preferowana stylistyka wnętrza. Pytanie o to, jakiego typu styl chcemy zastosować w pomieszczeniu jest jednym z pierwszych, które należy sobie zadać przed zamówieniem ławy, szafy, kanapy, czy też foteli. W jaki sposób zestawiać ze sobą meble tak, by wpisały się w koncepcję wnętrza i czy wszystkie elementy znajdujące się w pomieszczeniu muszą koniecznie być w jednym stylu?

Spójność przede wszystkim

Gdyby zapytać dekoratora wnętrz o to, co jest najważniejsze podczas dobierania mebli do całej koncepcji aranżacji przestrzeni, z pewnością odpowiedziałby, że kluczem do sukcesu jest spójność oraz harmonia. Wybierając stoły do jadalni, komody do salonu, czy też szafki nocne do sypialni należy zadbać o to, by meble te dobrze komponowały się z pozostałymi elementami. Co to jednak oznacza w praktyce?

Istotna jest między innymi harmonia kolorystyczna. Może być rozumiana zarówno jako utrzymanie wszystkich mebli w jednym kolorze, odcieniu (nawet jednym deseniu ? jeśli chodzi o meble, takie jak stół i krzesła, czy szafy i komody), ale również jako spójne zestawienie ze sobą kilku barw ? na zasadzie dopełnienia, w tej samej tonacji kolorystycznej lub też (szczególnie w stylizacjach nowoczesnych) na zasadzie kontrastu. By mieć pewność, że kolory poszczególnych mebli czy też mebli i ścian nie będą się ze sobą ?gryzły?, warto przed zakupem zestawić je ze sobą ?wirtualnie? ? korzystając z próbników dostarczonych przez producentów lub też robiąc to na ekranie komputera.

Ważna jest także spójność formy. O ile łączenie ze sobą mebli minimalistycznych w nowoczesnym stylu z tymi w bardziej vintage?owym lub klasycznym stylu jest dopuszczalne, o tyle zestawienie ze sobą dwóch odmiennych typów zdobień frontów mebli klasycznych nie będzie wyglądało elegancko.

A może eklektycznie?

Nie każdy lubi wnętrza, które wyglądają wprost jak z katalogów meblowych. By uniknąć takiego wrażenia i nadać pokojowi dziennemu, czy też sypialni bardziej indywidualnego charakteru, pomieszczenia urządzić można w bardziej eklektycznym stylu. Co to oznacza?

Mówiąc najprościej ? łączenie ze sobą mebli w różnych stylach. Oczywiście nie chodzi tutaj o totalny misz – masz, a o świadome przemieszanie ze sobą różnych designów. Chcąc uzyskać modny efekt, można kupić komody i szafki, które mają stanąć przy jednej ścianie z tego samego kompletu, ale już szafę, czy stolik lub ławę z zupełnie innego. Efekt o podobnym charakterze uzyskamy, łącząc łóżka drewniane wykonane w stylu vintage ? z solidnego, egzotycznego drewna, o solidnej i prostej konstrukcji z dodatkami z metalu, czy też szkła ? tak otrzymamy sypialnię w stylu industrialno ? loftowym. A to tylko jedna z wielu propozycji.

Powyższe przykłady są tylko jedną z wielu koncepcji, którą wykorzystać można przy aranżowaniu wnętrza. Warto jednak pamiętać, by jeszcze przed wizytą w salonie, czy też na stronie internetowej z meblami, mieć choć ogólną koncepcję tego, co chcemy stworzyć. Zaplanowane zakupy, oparte o spójną koncepcję pozwolą bowiem stworzyć funkcjonalne, a zarazem zgodne z indywidualnymi preferencjami wnętrze.